Hulladék- és vegyszermentes házi ragasztó készítése csirízből, nem csak az ünnepi időszakra!
A karácsonyi készülődésben már évek óta igyekszem az adventi koszorút, ajtó-, illetve asztaldíszeket magam elkészíteni. Nincs ez másként a köszönőkártyákkal és az ajándékok dekorálásával sem. Azonban mindig is zavart a sok, felesleges hulladékkal járó ragasztó használata. Idén ezért kerestem egy hulladékmentes házi ragasztó receptet, ami azon túl, hogy nem jár felesleges hulladéktermeléssel, csak természetes alapanyagok kellenek hozzá!
Ismerős lehet a papírmasék készítésekor használt csiríz, ami az alábbi receptnek is alapja, egy kicsit felturbózva.
Hozzávalók:
- 50 g liszt (fehér- vagy kukoricaliszt)
- 25 g cukor
- 2 dl víz
- 1/2 kávéskanál só
- 1 lapos kávéskanál zselatin (opcionális)
- Pár csepp tartósítószer (opcionális)
Elkészítés:
A cukrot és a lisztet mérd ki egy lábasba, majd keverd össze. Fokozatosan add hozzá a 2 dl víz kb. egyharmadát, majd keverd csomómentesre.
Tedd fel lassú tűzre melegedni, majd addig kevergesd, míg el nem kezd sűrűsödni. Ekkor jöhet bele a só és a zselatin, majd folyamatos keverés mellett öntsd fel a maradék vízzel.
Én szerettem volna, ha a ragasztót tovább használhatom, így ekkor tettem bele pár csepp tartósítószert (Euxyl PE vagy Feno PE).
Amikor a ragasztó elérte a krémes állagot, mérd ki egy légmentesen záródó üvegbe és hagyd teljesen kihűlni.
Felhasználás:
Ennek a házi ragasztónak a használata kicsivel macerásabb, mint a bolti verziója, de ecsettel könnyedén felvihető a ragasztandó felületre. Száradási ideje attól függ, mennyire lett híg a ragasztó, de a hatása legalább olyan jó (ha nem jobb), mint a tubusos változatnak.
Amennyiben nem tettél bele tartósítószert, a ragasztó pár hétig biztosan eláll a hűtőben, viszont tartósítószerrel nekem egy hónap után is jó még (remélem tovább is bírja).
Amennyiben nagyobb mennyiséget készítesz, érdemes csak annyit kiporciózni belőle, amennyit rövid időn belül fel fogsz tudni használni, a maradékot pedig tedd el a hűtőbe!
Jó kézműveskedést kívánok! 🙂